AstraZeneca’dan 1,5 milyar dolarlık yatırım

İngiliz ve İsveç ortaklığındaki ilaç şirketi AstraZeneca, Singapur’da antikor-ilaç konjugatları (ADC’ler) ve hedefe yönelik kanser tedavisi üretmek için 1,5 milyar dolarlık bir üretim tesisi kurmayı planladığını duyurdu. İlaç üreticisinin ilk uçtan uca ADC üretim tesisi olacak tesis, Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu tarafından desteklenecek.

ADC’lerin çok aşamalı üretimi, antikorun üretilmesini, kemoterapi ilacının ve bağlayıcısının sentezlenmesini, bu elemanların konjuge edilmesini ve tamamlanmış ADC maddesinin doldurulmasını içerir. İlaç üreticisi şu anda, klinikte tamamına sahip olunan altı ADC’yi ve klinik öncesi geliştirme aşamasında daha fazlasını içeren geniş bir şirket içi ADC portföyüne sahip.

AstraZeneca, tesisin inşaatına 2024 yılı sonuna kadar başlamayı hedefliyor ve tesisin 2029 yılından itibaren faaliyete geçmesini bekliyor.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot yaptığı açıklamada, “Karmaşık üretimdeki mükemmellik konusundaki itibarı göz önüne alındığında, Singapur yatırım için dünyanın en cazip ülkelerinden biri. AstraZeneca’nın 1,5 milyar dolarlık ADC üretim tesisini bu ülkede kurmasından heyecan duyuyorum” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir